Spdif.pl

 spdif Strona główna

 
Kable jack - RCA
   
(do kart Creativa)

  Kable optyczne Toslink

  Kable coaxialne RCA

  Konwertery SPDIF

  SPDIF FAQ

  Linki

  Kontakt


Polecamy:

Sklep internetowy RMS.pl:
RMS.pl


Nasze aukcje w serwisie:
aukcje w serwisie aukcyjnym Allegro (kable, przewody, uchwyty, słuchawki, Profigold, Tech+Link, Prolink, Vogels, Sennheiser)


Baza wiedzy:
baza wiedzy o kablach i przewodach od HDMI, DVI, poprzez EURO, SVHS do jack


Forum internetowe RMS.pl:


 


SPDIF - FAQ

  • Czy używając kabla SPDIF można uzyskać EAX w grach ?

  • Niestety nie. SPDIF może przesyłać albo sygnał stereo, albo sygnał wielokanałowy zakodowany w standardzie który umie rozkodować amplituner (DD, DTS, a EAX niestety amplituner nie zdekoduje). Aby uzyskać EAX należy kartę muzyczną podłączyć do amplitunera za pomocą kabli analogowych (można je również kupić na moich aukcjach).
     

  • Czy da się jednocześnie używać połączenia analogowego (EAX w grach) i cyfrowego (DD w filmach, oraz muzyka) ?

    Tak jest to możliwe. Sam mam tak podłączony amplituner do muzycznej. Aby móc korzystać z EAX odznaczam tylko w ustawieniach karty "DIGITAL OUTPUT ONLY" oraz w amplitunerze wejście z jakiego powinien pobierać sygnał zmieniam na analog 6 channel i wszystko gra :). Gdy nasza karta muzyczna to SB Audigy 2 to wszystko jest Oki (wyjścia analogowe nie są współdzielone), gorzej jeśli korzystamy z SB Live lub Audigy w pierwszej wersji. W tych kartach wyjście cyfrowe jest współdzielone pomiędzy wyjście analogowe centralki i subwoofera. Pozostaje nam albo żonglowanie kablami przy każdej zmianie z analogowego na cyfrowe i odwrotnie, albo połączyć analogowo nie 6 kanałów ale 4 (bez centralki i subwoofera). Ja wybrałem drugi sposób - 4 kanały do EAX też nie są złe ;)  
     

  • Jak prawidłowo skonfigurować kartę do korzystania z SPDIF:

    Przy korzystaniu z wyjścia SPDIF w kartach Creativa (chociaż można to również zastosować do innych producentów) są 2 rzeczy, które powinniśmy zmienić:
    1) Włączyć Digital Out. W przypadku Creativa zaznaczyć w mixerze „Digital Output Only”
    2) Wyłączyć dekodowanie Dolby Digital w karcie. W przypadku Creativa w mixerze wejście w ustawienia Settings i odznaczyć AC-3 decode.
    Trzeba pamiętać, że dźwięk przestrzenny uzyskamy wtedy gdy będziemy odtwarzać dźwięk przestrzenny np. przy filmie z zakodowanym dźwiękiem Dolby Digital. Przy słuchaniu muzyki np. mp3 z winampa będziemy mieli normalne stereo.  


     

  • Połączyłem wszystko kablem SPDIF, tak jak powinno być, a np. podczas słuchania mp3 z winampa albo testując głośniki w mixerze w karcie Creativa mam tylko stereo – co jest nie tak ?

    Wszystko jest ok. Jeśli masz dźwięk to połączenie działa i tak powinno być. Masz tylko stereo, ponieważ odtwarzasz tylko stereo. Jeśli chcesz uzyskać dźwięk przestrzenny np. Dolby Digital uruchom jakiś film z tak zakodowanym dźwiękiem a przekonasz się, że to działa. Jeśli chcesz, aby nawet z winampa muzyka była na wszystkich głośnikach włącz, jeśli Twój amplituner na to pozwala jakiś upmix, np. procesor dźwięku DSP. Jeśli chodzi o test głośników to nie działa on, dlatego, że został stworzony z myślą o połączeniu analogowym, przy połączeniu cyfrowym nie działa prawidłowo.
     

  • Problemy z uzyskaniem dźwięku przestrzennego:

    Problemy z uzyskaniem dźwięku ac-3 biorą się czasami z tego że nie mamy włączonej opcji wyjścia SPDIF w programie z którego odtwarzamy film (np. w BestPlayerze). Musimy włączyć SPDIF w programie do odtwarzania filmów. W przypadku Vplayera nie musimy tego robić.
    Jeśli to nie pomoże polecam zainstalowanie najnormalniejszych sterowników od karty muzycznej - a nawet spróbowanie z najwcześniejszymi wersjami. Już przynajmniej 2 razy spotkałem się z sytuacją (w przypadku z SB Live) gdy taki zabieg rozwiązał problem.  

  • Problemy z uzyskaniem dźwięku w ogóle.

    Bardzo rzadko, ale czasami jednak zdarzają się takie problemy. Udaje się je rozwiązać zazwyczaj 1 sposobem:
    Jest to sprawdzenie czy aby na pewno nasz amplituner potrafi obsłużyć próbkowanie zadanie przez kartę. Np. w przypadku Audigy jest to z tego co pamiętam 96 kHz, a niektóre słabsze amplitunery obsługują max. 48 kHz. Problem znika po zmianie ustawień w karcie muzycznej.
     

  • Jaki kabel wybrać do połączenia - optyczny czy coaxialny - który ma lepszą jakość dźwięku ?

    Na temat różnic i wyższości jednego nad drugim toczyło się już wiele dyskusji... Sprawa generalnie wygląda tak: w kablu optycznym sygnał przesyłany jest za pomocą fal świetlnych co czyni go odpornym na zakłócenia zewnętrzne, oraz praktyczne nie ma znaczenia długość kabla - zawsze jest taka sama jakość. Ale aby móc przesłać sygnał przez kabel optyczny potrzebna jest konwersja sygnału z postaci elektrycznej na optyczną a później odwrotnie i właśnie podczas tej konwersji mogą występować pewne przekłamania.

    W kablu coaxialnym natomiast sygnał przesyłany jest w postaci elektrycznej wiec konwersja sygnału nie jest potrzebna. Wadą tego kabla jest natomiast to, że jest on podatny na zakłócenia - dlatego oplata się go ekranem który trochę eliminuje je - oraz znaczenia nabiera długość kabla.

    Generalnie: Kabla optycznego używa się do przesyłania sygnału na większe odległości, oraz tam gdzie występują zakłócenia. Jeśli jednak chcemy przesłać sygnał na jakąś krótką odległość i po drodze nie ma urządzeń mogących zakłócić taką transmisję wtedy zalecany jest kabel coaxialny.
     

  • Co zrobić, gdy jedno moje urządzenie ma inny typ wejść niż drugie?

    Czasem się tak zdarza, że jedno z urządzeń ma wbudowane np wyjście caxialne a drugie optyczne. Co z tym wówczas zrobić i jak to połączyć?

    Próżno w tym przypadku szukać kabla zakończonego z jednej strony wtykiem Toslink a z drugiej strony np cinchem. To są technologie które niestety ze sobą się nie łączą i będziemy musieli skorzystać z jedynej słusznej formy obejścia tego problemu, jaką jest konwerter sygnału.

    Konwertery te wyposażone są z jednej strony w gniazdo coaxial a z drugiej strony w gniazdo Toslink. Wymagają oddzielnego zasilania dlatego większość z nich sprzedawane jest z załączonymi zasilaczami. W przypadku zakupu takiego konwertera musimy zwrócić baczną uwagę na kierunek przesyłu, ponieważ są one kierunkowe.

    Pierwsza wersja oferuje nam coaxial in -> toslink out. Pod coaxial podłączamy źródło naszego dźwięku, czyli sygnał który chcemy przesłać dalej a pod toslink out podłączamy nasz odbiornik, czyli urządzenie do którego wysyłamy sygnał.

    Druga wersja to toslink in -> coaxial out. Tutaj sytuacja ma się odwrotnie niż w powyższym przypadku. Pod toslink podłączamy źródło naszego dźwięku, czyli sygnał który chcemy przesłać dalej a pod coaxial podłączamy nasz odbiornik, czyli urządzenie do którego wysyłamy sygnał.


    Gdzie zatem kupić tego typu urządzenia? Czasem można je spotkać w sklepach elektrycznych, jednak stanowią one tam rzadkość i znacznie mniej kłopotliwy będzie np zakup przez Internet. Dostępne są one np pod adresem:

    http://sklep.rms.pl/index.php?k138,konwertery

    Poniżej prezentujemy Państwu także schemat budowy takich konwerterów. Jeżeli ktoś miałby ochotę, można spróbować samemu taki zbudować.

  • Czy wyjście spdif w laptopie to mini jack optyczny czy elektryczny?

    Na to pytanie niestety jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Najlepiej będzie sprawdzić to w specyfikacji karty muzycznej. Innym rozwiązaniem jest aktywowanie tego wyjścia w ustawieniach karty i jeżeli w wyjściu będzie świeciło się czerwone światełko, to powinniśmy użyć mini jacka optycznego, jeżeli natomiast tego światełka nie ma to mini jacka elektrycznego.
     

Jeżeli mają Państwo jeszcze inne pytania zapraszam do zadawania ich na naszym forum internetowym: forum.rms.pl

W formie linków:


DivX-forum - Jeszcze troszkę informacji o podłączeniu karty muzycznej z amplitunerem
 

 
 Copyright (c) 2004 - 2008 by RMS.pl, All rights reserved.
kable Profigold Tech+Link Monster Cable uchwyty Vogels B-Tech Koda kolumny i kino domowe słuchawki Sennheiser słuchawki AKG Beyerdynamic kolumny Jamo Ultralink Marantz Yamaha