Spdif.pl

 spdif Strona główna

 
Kable jack - RCA
   
(do kart Creativa)

  Kable optyczne Toslink

  Kable coaxialne RCA

  Konwertery SPDIF

  SPDIF FAQ

  Linki

  Kontakt


Polecamy:

Sklep internetowy RMS.pl:
RMS.pl


Nasze aukcje w serwisie:
aukcje w serwisie aukcyjnym Allegro (kable, przewody, uchwyty, słuchawki, Profigold, Tech+Link, Prolink, Vogels, Sennheiser)


Baza wiedzy:
baza wiedzy o kablach i przewodach od HDMI, DVI, poprzez EURO, SVHS do jack


Forum internetowe RMS.pl:


 


SPDIF - jak podłączyć kartę dźwiękową z amplitunerem
przepis dla kart muzycznych Creativ''a (SB Live, Audigy, X-fi)

Co to jest SPDIF ?

Właściwa nazwa to S/P DIF (Sony/Philips Digital InterFace) - to opracowany wspólnie przez Sony i Philips cyfrowy standard przesyłania dźwięku. Jego zalety to czystość i dynamika brzmienia o wiele lepsza niż przy stosowaniu kabla analogowego, oraz możliwość transportu sygnału Dolby Digital, DTS itp. z karty muzycznej do np. zewnętrznego amplitunera który po rozkodowaniu rozdzieli odpowiednio dźwięk na wszystkie głośniki (daje to lepsze efekty niż żeby to robiła karta).

Jak to zrobić ?

Do podłączenia karty muzycznej z amplitunerem powinno się używać kabla coaxialnego (koncentrycznego) 75 omowego z najlepiej podwójnym ekranowaniem. Im połączenie ma być dłuższe, tym jakość kabla powinna być lepsza.

Typowy kabel coaxialny używany w sprzęcie audio zakończony jest z obu stron cinchem (RCA). Niestety w kartach muzycznych Creativa nie spotkamy się z typowym wyjściem SPDIF, ale z jego zmodyfikowaną wersją (ANALOG/DIGITAL OUT - gniazdo 3.5 jack wspólne dla sygnału cyfrowego SPDIF i kanałów subwoofera i centralki w analogowym systemie 5.1 - w przypadku Live 5.1 lub Audigy, lub wyjście SPDIF DIGITAL OUT - gniazdo 3.5 jack mono nie współdzielone w przypadku Audigy 2). Dlatego też aby móc się cieszyć czystym, przestrzennym dźwiękiem musimy skorzystać ze specjalnego kabla SPDIF (minijack-to-RCA cable) - mały jack 3.5 mono - cinch (RCA).

Gdzie zdobyć kabel ?

Niestety Creative nie dołącza do karty w/w kabla, ani nawet nie ma go w sprzedaży. Jedyne co można kupić, to przejściówka z jacka 3,5 na RCA w cenie 9,9 Euro + VAT + Cło. Sama przejściówka jednak również nic nie daje, potrzeba jeszcze dokupić normalny kabel coaxialny. W rezultacie daje to większe koszty oraz gorszą jakość dźwięku (słabej jakości przejściówka + jedne łączenie więcej) niż przy zastosowaniu specjalnego kabla SPDIF (mały jack mono - cinch (RCA)). Niestety dostać taki kabel w sklepach audio jest bardzo trudno - sam o tym się przekonałem.

Aby zaoszczędzić Państwu czas i pieniądze na poszukiwania, zapraszamy do naszego sklepu internetowego lub na nasze aukcje na Allegro, gdzie można nabyć powyższy kabel.

sklep.RMS.pl - nasz sklep internetowy
 

Allegro - nasze aukcje na Allegro.pl
 

RMS.pl - baza wiedzy na temat
połączeń cyfrowych (coaxialnych, optycznych)

Zobacz ofertę kabli jack-RCA (SPDIF) 

Opis kabla:
Przewód: koncentryczny 75 Ohm, miedziany, grubość: 6 mm !, podwójnie ekranowany
Końcówki: RCA (cinch) i jack mono mały, pozłacane
Długości: 1,5m, 3m, 5m, 10m

Zdjęcia (kliknij na miniaturce aby powiększyć):

   

Aby połączenie SPDIF działało należy połączyć kablem wyjście SPDIF w karcie muzycznej i wejście coaxial w np. amplitunerze oraz w opcjach karty muzycznej zaznaczyć "DIGITAL OUTPUT ONLY". Więcej informacji oraz rozwiązania najczęstszych problemów można znaleźć w SPDIF FAQ.
 

 
 Copyright (c) 2004 - 2008 by RMS.pl, All rights reserved.
kable Profigold Tech+Link Monster Cable uchwyty Vogels B-Tech Koda kolumny i kino domowe słuchawki Sennheiser słuchawki AKG Beyerdynamic kolumny Jamo Ultralink Marantz Yamaha